Statisztikai frekvenciaváltó RHE Bajina Bašta

A projekt leírása:

A Bajina Bašta reverzibilis vízerőműben a statikus frekvenciaváltó fő célja az aggregator elindítása motoros üzemmódban, amikor az erőmű szivattyú létesítményként működik.

Statički frekventni pretvarač RHE Bajina Bašta

Kezdési/befejezési év:

2020 / 2022

Lokáció:

Vízerőmű – RHE Bajina Bašta, Perućac

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság Közvállalat Belgrád

A projekt részletei

Technikai rész

Az RHE Bajina Bašta statikus frekvenciaváltójának feladata a 310 MW-os motor-generátor gép motoros üzembe helyezése és a 220 kV-os hálózathoz való szinkronizálása. Kiszállított berendezések összeszerelve, tesztelve és üzembe helyezve: két száraz középfeszültségű transzformátor, SFP váz, középfeszültségű berendezés, relévédelem, középfeszültségű szakaszolók, kábelek és mérőtranszformátorok, M/G kapcsolószekrény javítása RHE és SCADA rendszernek megfelelően.

Társadalmi és gazdasági érdek

A projekt segítségével lehetővé válik, hogy a vízerőmű hatékonyabban működjön, mert az aggregátumai már nem a reverzibilis vízerőműben elhelyezkedő aggregátumpumpák elindítására lesznek előlátva, hanem folyamatosan dolgozhatnak és zöld energiát termelhetnek. Így évente mintegy 5 GWh-t takarítanak meg a termelésben, ami hatékonyabbá teszi a termelést. Szintén, nem kevésbé fontos szempont az is, hogy ezen megoldás megvalósításával az aggregátok, amelyeket üzemi aggregátokként használnak az átfolyó vízerőművekben a szinkronizált indításkor, üzemi és hasznosítási élettartamuk 8 évvel meghosszabbodik és a javítási szükséglet is kisebb lesz. A már jól ismert vízi erőművekhez képest az RHE-k szerepe a többletenergia tárolása, az energiahatékonyság javítása a termelő létesítményekben, mert minden megawatt megtakarítása, legyen szó pénzben vagy energiában, hasznot hoz.

 

Saját fogyasztású rendszer rekonstrukciója és egyéb tevékenységek a Zvorniki vízerúmű áramfejlesztőjének revitalizálása részeként – 1. fázis: 440 kV-os dízel aggregátumok beszerzése

A projekt leírása:

A meglévő 280 kVA-s DEA aggregátum cseréje új 440 kVA DEA aggregátumra.A “Zvornik” hőerőműben a saját fogyasztás korszerűsítésének alapvető célja a termelő aggregátumok és magának az erőműnek a megbízható és zavartalan működésének biztosítása, ahol a tervek szerint a dízel aggregátum tartalék áramforrásként fog működni. A „Zvornik” vízerőmű korszerűsítése érdekében, amely lehetővé teszi a Műszaki Irányítási Rendszerbe való kapcsolódást, az elektromos műszaki felszerelések és építési létesítmények korszerűsítéséről és revitalizálásáról döntöttek. Itt különös figyelmet fordítanak arra a tényre, hogy a „Zvornik” vízerőmű több mint 50 éve működik, és nagyrészt lejárta élettartamát. Ezért elő van látva a meglévő létesítmények teljes cseréje, ehhez a berendezéshez kapcsolódó korszerű megoldások alkalmazásával, amelyek az erőmű megbízható működése szempontjából elengedhetetlenek

Rekonstrukcija sistema sopstvene potrošnje I ostale aktivnosti u sklopu revitalizacije agregata HE Zvornik

Kezdési/befejezési év:

2019. – 2019.

Lokáció:

Mali Zvornik “Zvornik” vízerőmű

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság Közvállalat “Drinsko – Limske” vízerőmű Bajina Bašta részlege

A projekt részletei

Technikai rész

Az új, 440 kVA-s, Stand-by üzemmódú dízel elektromos berendezés a 0,4 kV I-es prioritású fogyasztók szükséges ellátására szolgál, amely a fő és a tartalék áramforrás meghibásodása esetén automatikusan bekapcsol (elindul). Az egység a 0,4 kV-os, 50 Hz-es főelosztó II. szakaszára csatlakozik a bal parton. A dízelaggregátor szinkronizálási, azaz párhuzamos működési lehetőséggel rendelkezik a 0,4 kV-os hálózattal.

A 440 kVA névleges teljesítményű „Stand-by” üzemmódba állított dízelgenerátor a kiemelt fogyasztók számára álló, zárt típusú, szükséges áramellátási forrás.

Új tervezési állapot

A kiemelt fogyasztók tartalék áramellátására tervezték egy „KOHLER-SDMO” típusú dízel elektromos aggregátot (DEA), modell: D440, zárt típusú, hangszigetelt házban.

A polgárok dízelgenerátor létesítményének helyisége szilárd anyagból készült tűzálló falakkal rendelkezik. Ez a projekt magába foglalja a tartalék áramellátó korszerűsítéséhez szükséges változtatásokat.

Földrajzi helyzete

A „Zvornik” vízerőmű a Drina folyón található, a Szerb Köztársaság nyugati részén, Mali Zvornik városának közvetlen közelében.
A „Zvornik” vízerőmű, mint a Drina folyó középső folyásának legalsó lépcsőfoka, egy folyóparti létesítmény, amely két gépépülettel rendelkezik – az egyik a bal, a másik a jobb parton, amely a gáttal együtt elválasztja a Drina folyót.
a Drina folyó gátjával együtt.

Éghajlat

A Drina vízgyűjtő területén, ahol a „Zvornik” erőmű található, tipikus kontinentális éghajlattal rendelkezik különböző változásokkal, amelyek a hegyek hatására következnek be. Lényegében, a csapadékok a téli időkben jelentkeznek, vagyis novembertől áprilisig. Fagy cask kivételesen esik meg, novembertől márciusig. A hőmérséklet a minimum -30˚C és a maximum 40 ˚C fok között ingadozik.

Társadalmi és gazdasági érdek

Az áramfejlesztők revitalizálása növeli a „Zvornik” erőmű saját fogyasztású tartalék áramellátó rendszerének megbízhatóságát, valamint a vízerőmű tartalék áramellátásának biztonságát és stabilitását, ami szintén hozzájárul magának a vízerőműnek a nagyobb megbízhatóságához a Szerb Köztársaság energiarendszerében.

Saját fogyasztás a Đerdap 2 vízerőműben

A projekt leírása:

Az SDMO által, 6,3 kV feszültséghez előállított, 1250 kVA (1000 kW) teljesítményű konténer típusú dízel áramfejlesztő (DEA) szállítása, beszerelése és saját fogyasztásra szolgáló kapcsolóberendezés bővítése további erőműben. A DEA csatlakozás az erőmű saját fogyasztására a Schneider Electric által gyártott, újonnan tervezett, három cellából álló 6,3 kV-os generator kapcsolóberendezésen keresztül történt (generátorok a DEA csatlakozásához, vízelvezető a DEA a további erőműben lévő kapcsolóberendezéssel való összekapcsolásához és tartalék az esetleges mesterséges terhelés összekötéséhez (load-bank)), amelyek a DEA konténeren belül az erre a célra előlátott helyiségekben vannak elhelyezve. A generátorcsatlakozás elfogadása két új, 6,3 kV-os cellán keresztül történt meg a további erőműben, amely a gyűjtősínek folytatásával együtt a kiegészítő erőműben a meglévő saját fogyasztású létesítményt bővítette.

Kezdési/befejezési év:

2017 – 2017

Lokáció:

„ Đerdap 2“ vízerőmű, Kusjak, Negotin városnál

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság, Đerdap, Kladovo vízerúmű részlege

A projekt részletei

Technikai rész

Mivel a fő- és kiegészítő erőművek saját fogyasztásu létesítményei létfontosságúak a komplett erőmű működése szempontjából a vészhelyzetek megelőzése érdekében, ezért áramkimaradás esetére beépítésre került egy további önálló áramforrás a Đerdap 2 erőmű saját fogyasztására. Meghibásodás esetén, az aggregát 72 órán keresztül képes ellátni az egész létesítményt.

Társadalmi és gazdasági érdek

Az erőművek biztonságosabb működése, fontos az energiarendszer stabilitása és a villamosenergia-termelés szempontjából

 

Generátor megszakító szállítása beszerelési szolgáltatással

A projekt leírása:

A BBC, Svájc, DBV 20 RC 2500 típusú, meglévő generátoros megszakító cseréje a svájci ABB által gyártott új megszakítóra, melynek típusa: HECS-130R.

Kezdési/befejezési év:

2018 – 2018

Lokáció:

Đerdap 1 hőerőmű, Kladovo, blokk 2, G4 generátor

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság, Đerdap, Kladovo vízerőmű részlege

A projekt részletei

Technikai rész

A Djerdap 1 hőerőmű G4 blokkjában elhelyezkedő, már meglévő generátorkapcsolójának cseréje megvalósult kapcsoló segédberendezési szekrény beépítésével. Az új generátor-megszakító beépítése miatt a megszakító aljzatán és a meglévő síncsatlakozási rendszerbe való illesztésen mind a generátor oldalon, mind a transzformátor oldalon sor került mivel a generátor megszakító új hárompólusú csoportja, ABB gyármányú, HECS-130R típusú és a régi kapcsolóhoz képest eltérő méretekkel és felépítéssel rendelkezik.

Társadalmi és gazdasági érdek

A legnagyobb vízerőmű Szerbia elektroenergetikai rendszerében.

 

Javítási munkák a turbinán és a generátor állórészén

A projekt leírása:

Javítási munkák a turbinán és a generátor állórészén.

Kezdési/befejezési év:

2015 – 2015

Lokáció:

“Morava” , Svilajnac hőerőmű

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság, TENT – TE “Morava” részlege, Svilajnac

A projekt részletei

Technikai rész

A generátor állórészének javítási munkái magába foglalják a lemezcsomagokon lévő forró pontok javítását, valamint az állórész lemezcsomagjának lazaságának javítását. Először leszerelték az állórész külső házát és a pajzsokat, leszerelték a generátor forgórészét, leszerelték a hidrogénhűtőt és az összes többi tartóelemet, hogy hozzáférjenek az állórészhez.

A forró pontok helyreállítása és az állórész lemezcsomag lazaságának helyreállítása érdekében az állórész teljes tisztítása, az állórész tekercsek ellenőrzése, tisztítása és mosása lett elvégezve, a szükséges munka előtti és utáni vizsgálatokkal, mint amilyenek a tekercsek szigetelési rendszerének vizsgálata, Bump Test – az állórészlemez-csomag tömörségi vizsgálata és az állórészlemez-csomag hőképes vizsgálata 1T indukcióval.

A generátor teljes elektromos és mechanikai összeszerelése után (forgórész, csapágyak, burkolatok, hűtők, keno- és tömítőelemek, rugalmas csatlakozások, kefetartók), a generátor gázrészének és hűtőrendszerének tömítettségének ellenőrzése, valamint minden szükséges vizsgálat után megtörtént a próbaüzembe helyezés, azaz a generátor beindítása, az aggregátum első forgatása és a terhelés szinkronizálása a generátor felmelegedésének követésével.

A felhasználónak át let adva az elvégzett javítási munkálatokról szóló jelentés, minden mérési és ellenőrzési listával, a felszerelések állapotának értékelésével a javítási munkálatok előtt és után, valamint az ajánlások az elkövetkező időszakra.

Társadalmi és gazdasági érdek

A „Morava” erõműben végzett rendszeres javítások mellett a 125 MW-os aggregátum javításán beruházási munkálatokat is végeztek, amley munkálatok elvégzésében az Elektromontaza is részt vett.

A javítási munkák hozzájárultak az erőmű élettartamának meghosszabbításához, a blokk megbízhatóságához és energiahatékonyságához, valamint az erőmű üzemeltetése össze lett hangolva az európai környezeti szabványokkal.

A házi aggregátum revitalizálása

A projekt leírása:

Az otthoni aggregátor revitalizálása magában foglalja a tervezést, a meglévő rekonstrukcióját, valamint az új berendezések szállítását és telepítését.

Ez a projekt a következő berendezéseket, illetve a következő rendszereket tartalmazza:

  • háromfázisú szinkrongenerátor, 750 kVA (állórész és forgórész)
  • Pelton turbina, a hozzá tartozó mechanikai felszereléssel
  • Az aggregátumok kezelésének, gerjesztésének, védelmének és a hálózathoz való szinkronizálásának rendszere

Kezdési/befejezési év:

2018 – 2019

Lokáció:

Vlasinska Surdulica vízerőmű, Vrla 1 vízerőmű

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság, Đerdap, Kladovo vízerőmű részlege

A projekt részletei

Technikai rész

Az alap aggregátumokon kívül a „Vrla 1” vízerőmű egy házi aggregátot is tartalmaz, amely a saját fogyasztású fogyasztók áramforrásaként szolgál mind a négy erőműnek. A Vlasin vízerőmű aggregátumai az energiarendszer csúcsterhelése alatt működnek. Az összes Vlasina vízerőmű saját fogyasztású fogyasztói számára az alapvető áramellátás forrása a 10 kV-os hálózat, 10/0,42 kV megfelelő névleges teljesítményű transzformátorokon keresztül. A 10 kV-os hálózat mind a négy erőművet összeköti, és az áramellátás 3 forrásból lehetséges:

  • Alapvető áramforrás – a két 35/10 kV átvitelű transzformátor egyikén keresztül, melyek névleges teljesítménye 1000 kVA, és 110/35 kV transzformátoron keresztül a „Vrla 3” vízerőmű 110 kV-os hálózatáról
  • Tartalék áramforrás – preko kućnog agregata u HE „Vrla1” vízerőmű házi aggregátumán keresztül, melynek feszültsége 0,4 kV, teljesítménye750 kVA  és 10/0.4 kV átviteli kapcsolatú transzformátoron keresztül, melynek teljesítménye 1000 kVA
  • Biztonsági áramforrás – a „Vrla 1” – Valjavica hőerúmű 10 kV-os távvezetékén és a „Vrla 1” hőerőmű 10 kV-os elosztó üzemén keresztül

A házi aggregátum egysugaras vízszintes Pelton turbinával rendelkezik, amely egy háromfázisú 750 kVA szinkron generátort hajt meg. A gépház bal felében található, felfelé nézve, 869 méteres tengerszint feletti magasságban.

Társadalmi és gazdasági érdek

Az aggregátum mind a 4 erőműben – Vrla 1, 2, 3 és 4 – saját fogyasztású fogyasztók áramforrásaként szolgál. A megfelelő és megbízható kezelésnek köszönhetően a házi aggregátum hasznosítása a következő 30 éves időszakban lehetséges.

Az egység távirányítóval történő teljes automatikus működése is biztosított.

 

Hidrogéntöltő állomás a Morava hőerőműben

A projekt leírása:

Hidrogéntöltő állomás – az elhasználódott elemek cseréje. A projekt a meglévő H2 és CO2 gázelosztó állomás átalakítását látja elő a biztonságosabb és megbízhatóbb működés érdekében.

Kezdési/befejezési év:

2017 – 2018

Lokáció:

„Morava” vízerőmű, Svilajnac

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság, TENT –„Morava” vízerőmű részlege,  Svilajnac

A projekt részletei

Technikai rész

A generátor hűtésének technológiai folyamata során hidrogéngázt alkalmaznak. Ahhoz, hogy a generátor megtelljen hidrogénnel és felkészüljön a működésre, először szén-dioxid segítségével kim kell préselni a levegőt a generátorból.

Ennek a folyamatnak a biztonságos lebonyolítása érdekében szükség volt a gázelosztó berendezés átalakítására, amely a következőkből áll:

  • szén-dioxid állomás
  • hidrogén állomás
  • gázelosztó állomás
  • gázelemző panel
  • Hidrogén nedvességleválasztó
  • Levegő nedvességleválasztó
  • Expander – szén-dioxid utánmelegítő

Társadalmi és gazdasági érdek

Az adaptáció alapvető célja a gázelosztó állomás biztosabb és biztonságosabb működésének biztosítása volt, azaz biztonsági intézkedések alkalmazásával csökkenteni a tűz- és robbanásveszélyt a hidrogénállomáson.

Ezzel az adaptációval sikerült elérni, hogy a technikai gázok állomásának kibővítésével két külön helységet kapjonak – az egyik a hidrogénpalackok elemeinek, a másik pedig a nyomás alatti, cseppfolyósított szén-dioxidos palackok elhelyezésére szolgál.

A hidrogénállomás és a szén-dioxid állomás között tűzálló falat építettek, mleynek tűzállósági szintje két órás kinyitás nélkül, amellyel fizikailag teljesen elválasztották a két állomás helységeit.

 

Košava” vízerőmű csatlakozásának kiépítése (két 110 kV-os távvezetékes csatlakozás és 110 kV Kosava csatlakozó kapcsolóberendezés (PRP))

A projekt leírása:

A DV 2×110 kV „PRP Košava – Alibunar” távvezeték, DV 110 kV „PRP Košava –Vršac 1 alállomás távvezetékeinek kiépítése és adaptálása, valamint a 110 kV-os „Košava” összekötő kapcsolóberendezés 35/110 kV-os transzformációval a szélerőműnek.

Kezdési/befejezési év:

2017 – 2019

Lokáció:

Délbánáti körzet – Izbistye település

Beruházó:

Prime General Constructions kft Belgrád/ MK – Fintel Wind

A projekt részletei

Technikai rész

A 110 kV-os erőmű funkcionálisan az elsődleges légszigetelt kapcsolóberendezés elhelyezésére szolgáló részből, valamint a másodlagos berendezések elhelyezésére szolgáló parancsnoki épületből áll. A 110 kV-os csatlakozó berendezésre 35 kV-os 35/110 kV/kV transzformációs létesítmény és a Kosava vízerőmű kapcsolódik. A 110 kV-os Kosava csatlakozó kapcsolóberendezés a szerbiai elektromos hálózat átviteli rendszerének része.

Az EMS kérése szerint a 110 kV-os Kosava csatlakozó kapcsolóberendezésének összekötő üzemként való működése elő van irányozva, azaz a 110 kV-os Kosava csatlakozó kapcsolóberendezésen keresztüli átviteli mező erőátvitele.

A 110 kV-os létesítmény nyílt területen van kiépítve eszközökkel és külső szereléshez szükséges és biztonsági távolságokkal.

110 kV-os létesítményben két gyűjtősínrendszer van kiépítve hét mezőnek, az első fázisban pedig öt mezőt szereltek fel amik a következők:  

1 mező E01 – transzformátor mező T01;
2 mező E02 – távvezeték mező Alibunár alállomás irányában;
3 mező E03 – transzformátor mező T02;
4 mező E06 – külső mező;
5 mező E07 – távvezeték mező Versec 1 alállomás irányában.

Megmaradt a hely az E04-es mezőnek – tartalék 110 kV-os távvezték mező és az E05-ös mezőnek – transzformátor mező T03, amik ezzel a projekttel nem voltak felszerelve.

Társadalmi és gazdasági érdek

A szélerőművek építésével villamosenergia –termelést valósít meg megújuló erőforrásból, azaz szélenergiából, amivel Szerbia zöldenergia termelő stratégiai pozicióba kerül.

A szélenergia a villamos energia beszerzésének egyik tiszta módja, ezért a világban fontos tényezőként ismerik el bolygónk jövője szempontjából. A szél megújuló energiaforrás, ami azt jelenti, hogy a fosszilis üzemanyagoktól eltérően nem használódik el, valamint az áramtermelés során, az égés következményeként nem bocsájt ki gázokat, amlyek növelnék az üvegházhatást a bolygónkon és ezzel kedvezőtlen hatást gyakorolnának a globális felmelegedésre