A 115/4 számú 110 kV-os távvezetéken bővítési munkálatok kivitelezése a Pozega TÁ – Beljina csomóponton

A projekt leírása:

Befejeződött a 115/4 számú 110 kV-os TV (távvezeték) Pozega TÁ – Beljina csomópont TÁ rekonstrukciója és áthelyezése az E-763 autópálya Belgrád – Dél Adria, Pakovrace – Pozega szakaszában. Megtörtént a régi 1,2 km-es távvezeték bontása, hat új “Jela” típusú acélrácsoszlop gyártása és beépítése, új vezetékek, szigetelők, védőkötél, felfüggesztés és külső berednezések beszerzése és felszerelése.

Izvođenje radova na dogradnji DV 110 kV br 115 4 na TS Požega čvor Beljina

Kezdési/befejezési év:

2023 – 2023

Lokáció:

Markovica és Rtavi helyi közösésgek, Lucani község

Beruházó:

China Communication Costruction Company Ltd

A projekt részletei

Az útvonal leírása

A meglévő 115/4-es számú 110kV-os távvezeték útvonala megközelítőleg 800 m hosszban egybeesett a kitervezett E-763 autópálya, újonnan kitervezett 15-ös számú hídjával. Ezért merült fel az igény a tévvezetékek rekonstrukciójára, áthelyezésére. A távvezeték új útvonalán a jövőbeli autópályával megközelítőleg derékszögű, majd az autópályával párhuzamosan, megfelelő távolságban biztosított a kereszteződés. Három új sarokfeszítő és három új tartóoszlop került legyártásra, legyártva és beépítve új horganyzott acél rácsszerkezet, amely a beépítés után duplex korróziógátló rendszerrel lett megvédve. A rekonstruált szakaszon új AL/CE 240/40 mm² vezetékek kerültek beépítésre. CE 50 mm² védőkötél, U120B üvegszigetelő, felfüggesztés és külső felszerelés.

Társadalmi és gazdasági érdek

Az így lefolytatott rekonstrukció biztosítja a biztonságos és minőségi villamosenergia-átvitelt, valamint a biztonságos forgalom lebonyolítását az energetikai létesítmény és a közúti infrastruktúra találkozási területén.

TV 220 kV Bajina Basta TÁ (Vardiste csomópont) – Bistrica VE 

A projekt leírása:

A meglévő 220 kV-os Bajina Basta (Vardiste csomópont) – Bistrica VE távvezeték bevezetése az új Bistrica trafóállomásba. Ez a távvezeték bevezetése, részét képezi az új 220/110 Kv-os Bistrica trafóállomásnál a 110 kV-os és 220 kV-os távvezetékek teljes lebontásának.

DV 220 kV TS Bajina Bašta (čvor Vardište) – HE Bistrica

Kezdési/befejezési év:

2020 – 2022

Lokáció:

Nova Varos község

Beruházó:

Elektromreza Srbije Belgrád rt

A projekt részletei

Az útvonal leírása

A távvezeték be- és kilépési elven kerül bevezetésre, és a Bistrica trafóállomással a Bajina Basta (Vardiste csomópont) trafóállomás irányában csatlakozik, a Bistrica VE távvezetékhez. A földterület amelyen az útvonalakat lefektetik, szántók és rétek alatt, nagy része pedig erdő alatt van. A kemény burkolatú vidéki utak nagyobb része, a Bistrica trafóállomáshoz vezető útvonal nagy részén biztosítja a Bistrica trafóállomás elérhetőségét. Az új útvonalak bevezetésének hossza a Bistrica VE irányában 9,1 km, azaz a Bajina Basta TÁ (Vardiste csomópont) iránáyban 8,5 km.

Társadalmi és gazdasági érdek

A Vardiste TÁ “merev” villamosságenergia-elosztójának eltávolítása érdekében a fogyasztók stabilabb, hosszútávú villamosenergia-ellátása végett a Nova Varos, Cajetina, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Novi Pazar, Raska és Tutin térségére vonatkozólag, felmerült az igény, egy új Bistrica 220/110kV-os trafóállomás építésére. A távvezeték projekt nem tartalmaz olyan anyagokat, amelyek mérgezőek vagy veszélyesek az emberi egészségre vagy a környezetre (növényviálg, állatvilág, vízellátás). A távvezeték a működése során természeténél fogva nem igényel energiát, energiaforrást, nyersanyagot, és nem termel se nem bocsát ki terméket, így mint ilyen létesítmény nem befolyásolja a víz állapotát (felszíni és felszín alattiakat), a környező talajt, a levegőminőség állapotát, sem a növényi- és állatvilágot.

2×35 kV 110/35/10 kV “Niš 15” – Doljevac – TS 35/10 kV “Klisura”, TS 35/10 kV “Žitorađa” távvezeték

A projekt leírása:

Ez a projekt egy új, 2×35 kV-os kettős távvezeték megépítését irányozza elő a 35 kV TS 35/10 kV „Klisura” – 35/10 kV „Žitorađa” és a 110/35/10 kV „Niš 15” (Doljevac) alállomások között a „Niš 15” (Doljevac) távvezeték bevezetésével.

A vezeték megépítésének célja Doljevac község és a környező települések villamosenergia-ellátásának javítása.

Ennek a távvezetéknek a megépítése biztosítja a 35/10 kV „Klisura” alállomásstabil ellátását, ahol megoldódik a feszültségszint fenntartása, az ellátás biztonsága, valamint ezen alállomás kapacitásának jövőbeni bővítésének lehetősége. 

A vezeték egy  „Niš 15”-től (Doljevac) távvezetékből, az 1-es oszlopig terjedő kábelszakaszból áll, melynek hossza 482,55 m, és egy 2296,90 m hosszú felső szakaszból az 1-es oszloptól a 15-ös oszlopig.

Projekat Niš - Doljevac - Žitorađa

Kezdési/befejezési év:

mart 2019 / februar 2020.

Lokáció:

Doljevac

Beruházó:

Szerbiai Villanygazdaság Villanyáram-elosztó  operátor kft Belgrád

A projekt részletei

Az útvonal leírása

Az új 2×35 kV-os vezeték útvonalásnak leírásánál a „Niš 15” (Doljevac) alállomás és a meglévő 35 kV TS „Klisura” távvezeték – „Žitorađa” alállomás  irányát fogadták el az útvonal referenciairányaként.

A kábelvonalak a „Niš 15” (Doljevac) alállomás déli oldaláról kilépnek, majd a bekerített területről való kilépés után az alállomás megkerülése érdekében nyugat felé irányulnak. Az útvonal ezután jobbra fordul, és maga a transzformátorállomás fennsíkjának töltését követi, amelyet megkerülve északi irányban halad tovább a  „Niš 15” (Doljevac) alállomás bekötőútja felé. A transzformátorállomás bekötőútja alatt való elhaladáshoz a meglévő kábelcsatornát használták ki. A kábelcsatornából való kilépéskor a kábelvonal enyhén balra fordul és megközelíti a 158 (km 194+728). számú II A állami utat. Ezután enyhén jobbra fordul (az új kébelcsatornából való kilépés után a földesút alatt) és az állami út hosszaát követi. A kábelvezeték tartja ezt az irányt az első oszlop helyéig (194+389 km), ahol leválik a II. A-158-as állami útról és eléri az új 1-es számú felsővezeték oszlopát.

A tervezett 35 kV-os kábelvonalakkal párhuzamosan egy darab 50 mm átmérőjű HDPE cső került lefektetésre, amelyen egy optikai kábel került átvezetésre.

A kábelvonalak mentén a telekommunikációs vezetékekhez szükséges kábelaknák épültek. Az optikai kábel a „Niš 15” (Doljevac) alállomás létesítményén belül a végső optikai doboznál és az 1-es oszlopon végződik.

A teljes kábelvezeték részben a zöldterületen van lefektetve, a  „Niš 15” (Doljevac) alállomás bekötőútja alatt pedig a meglévő kábelcsatornán halad keresztül. A föld feletti szakasznak dél-észak általános iránya van.

Az új 1-es számú oszloptól az új 15-ös számú oszlopig a felsővezeték kétrendszerűként van kiépítve acélrácsos oszlopokra.

A távvezeték szántófölddel borított sík terepen van kiépítve.

A 15-ös oszlopot a meglévő 35 kV-os távvezeték „Klisura” – „Žitoradja” alállomások szakaszán helyezték el. Ezzel biztosítva van, hogy a meglévő vezeték vonalának iránya egybeessen az oszlop x tengelyének irányával.

Társadalmi és gazdasági érdek

Ennek a távvezetéknek a kiépítése biztosítja a 35/10 kV-os „Klisura” alállomás stabil ellátását, ahol megoldódik a feszültségszint fenntartásának problémája, és biztosítja az ellátás biztonságát, valamint a kapacitás jövőbeli bővítésének lehetőségét.

A Doljevac villamos hálózatában magának az energiarendszernek a működését érintő közvetlen várható hatásai mellett számos közvetett hatás is jelentkezik. 

Mindez az egész térség fenntartható gazdasági fejlődésének szolgálatában áll, nemcsak a meglévő fogyasztás ellátása, hanem a jövőbeni beruházások fejlesztési lehetőségei szempontjából is. A távvezetékek építésének gazdasági hatásai a munkaerő és az ipar viszonylag nagy hazai részvételének is köszönhetőek, gyakorlatilaga berendezések  külföldről való behozatala nélkül.

A tervezés hatása a  fejlesztési területeken, az épületek építésére vonatkozó szabályok egyértelmű meghatározásán keresztül fog tükröződni, hogy teljes mértékben meghatározzák a távvezetékek térbeli elrendezésének, szabályozásának és építésének feltételeit a kísérő infrastruktúrával.

 

2x110kV-os távvezeték Alibunar alállomásán- Košava megszakító csatlakozóberendezés

A projekt leírása:

Távvezetékek építése a Košava szélerőmű átviteli rendszerhez történő csatlakoztatása céljából.

Kezdési/befejezési év:

2018 – 2019

Lokáció:

Délbánáti körzet – település
Izbište és Uljma, Versec

Beruházó:

Prime General Constructions kft Belgrád
Beruházó: EMS
Szponzor: MK Fintel Wind rt. Belgrád

A projekt részletei

Technikai rész

Egy építési szezon során 7,7 km új távvezeték épült. Összesen 34 új, „Hordó” típusú acélrácsos oszlop készült.
A teljes szakaszon villanyszerelési munkálatokat is végeztek, azaz a rendszert 3×SRPS N.C1.351-240/40- Al/Č vezetékkel szerelték fel a PRP Košavától a meglévő 154-es távvezeték 151/3 számú oszlopáig. Az első ütemben csak egy vezetékrendszer került kiépítésre. Az említett útvonalon 48 optikai szálas OPGW kábel is került elhelyezésre, mindkét végén.

Társadalmi és gazdasági érdek

A Szerb Köztársaság fejlesztési stratégiája szélerőművek építését látja elő.

A Versec régióban az egyik tervezett a Košava szélerőmű távvezetékekkel a Košava szélerőmű átviteli hálózathoz történő csatlakoztatására. A szélerőmű a tervezett 110 kV-os csatlakozó kapcsolóberedezésen keresztül csatlakozik a hálózathoz. A 110 kV-os kapcsolóberendezésre a 151/3. számú távvezeték lesz csatlakoztatva egy új 2×110 kV-os távvezeték a Košava kapcsolóberendezés – Alibunár alállomásán, 151/3. számú távvezeték csatlakozási pontjáig. A 151/3. számú távvezeték csatlakozási pontjáig (154. számú oszlop) a vezeték kétrendszerűként épül meg egy rendszer berendezésével. A 110 kV-os kapcsolóberendezésre rá less csatlakoztatva a 110 kV-os Kosava – Versec 1 alállomás távvezetéke. A vezeték a Versec alállomás előtti 151/3-as távvezeték egy részét igénybe fogja venni. A 2×110 kV-os Kosava-Alibunár alállomások kapcsolóberendezésének távvezetékkiépítésének oka (amely 151/3-as távvezeték és a 110 kV-os Kosava – Versec 1 alállomások távvezeték csatlakozási pontjáig terjed) a Kosava szélerőmű átviteli rendszerhez való kapcsolása. Az új vonalak csatlakozási pontjai közötti nyomvonalrész bontatlan marad, azaz ezen a szakaszon a vezetékek és a felszerelések megmaradnak, a végoszlopok rögzítésével.

 

35 kV Ralja – Ripanj távvezeték

A projekt leírása:

A szigetelés és vezetékek cserélése.

Kezdési/befejezési év:

2012 – 2013

Lokáció:

Belgrád

Beruházó:

EPS – ED Belgrád

A projekt részletei

Technikai rész

A meglévő K3 szigetelőláncok cseréje és új rúdszigetelők beépítése, a meglévő 70 mm²-es vezeték bontása és új 95 mm²-es beépítése, oszlopok és fázisok jelölése.

Társadalmi és gazdasági érdek

A cél a stabilabb ellátás.

 

110kV-os távvezeték, 1127. számú Kraljevo 1 – Kraljevo 2, Kraljevo 6 alállomásba való bevezetése

A projekt leírása:

A 110kV-os távvezeték kiépítésére irányuló munkálatok a TS 110/10 kV Ribnica-ra való csatlakoztatáshoz.

Kezdési/befejezési év:

2017 – 2018

Lokáció:

Kraljevo

Beruházó:

EMS

A projekt részletei

Technikai rész

DV 2×110 kV építési munkák elvégzése a TS 110/10 kV Kraljevo 6 (Ribnica) átviteli rendszerhez történő csatlakoztatásához. Az új távvezetékek hossza 3,5 km. Összesen 17 új oszlop került kiépítésre, ebből 12 csökkentett méretű acélrácsos oszlop és 5 cső alakú, sokszögű oszlop. A teljes villanyszerelési munkákat is elvégezték a TS Kraljevo 6 (Ribnica) állomástól a DV110 kV 1127 Kraljevo 1 – Kraljevo 2 csatlakozási pontjáig.

Társadalmi és gazdasági érdek

Ennek a vezetéknek és alállomásnak a megépítése megteremti a feltételeket a terület intenzívebb fejlesztéséhez, amely várható és tervezett ebben a városrészben. Magas megbízhatóság és biztonság jön létre a villamosenergia-ellátásban, ami különösen fontos Kraljevo további fejlesztése szempontjából és Kraljevo villamosenergia-rendszerének stabilabb működése érdekében, valamint a fogyasztók villamosenergia-ellátásának hosszú távú biztosítása érdekében Kraljevo területén, azaz Ribnica településen.

 

110 kV-os Kruševac – čvor Dedina csomópont távvezeték

Opis projekta:

Radovi na DV 110 kV Kruševac – Dedina.

Kezdési/befejezési év:

2014 – 2015

Lokáció:

Kruševac – Dedina

Beruházó:

Energotehnika Južna Bačka d.o.o. Novi Sad

Detalji projekta

Tehnički deo

Izrada konstrukcije čelično-rešetkastih stubova tipa ,, Bure” 24 kom/125t sa pripadajućom šrafovskom robom, transport do lokacije, montaža i podizanje, antikorozivna zaštita konstrukcije cinkovanjem i farbanjem. Montaža elektro opreme i provodnika.

Društveni i ekonomski interes

Zamena starih i dotrajalih karpoš stubova sa novim čelično-rešetkastim stubovima. JP Elektromreža Srbije, na ovaj način, obezbeđuje sigurnost u snabdevanju električnom energijom – naponskog nivoa 110 kV.

35kV-os „Trbušnica – Zajača“ távvezetékek

A projekt leírása:

Munkálatok a távvezetékek rekonstrukcióján.

Kezdési/befejezési év:

2016 – 2017

Lokáció:

Loznica – Zajača

Beruházó:

ODS Szerbiai Villanygazdaság Villanyáram-elosztó  Loznica részlege

A projekt részletei

Technikai rész

  • új acélrácsos oszlopok gyártása, szállítása, szerelése, korábban elvégzett építési munkálatokkal
  • Új Al/ Če 95/15 mm² vezeték beszerzése, szállítása és felszerelése,
  • Új kompozit szigetelők szállítása és beszerelése, megfelelő csatlakozási és felfüggesztési berendezésekkel, rezgéscsillapítókkal
  • Túlfeszültség levezetők felszerelése a Trbušnica és a Zajača alállomásokon
  • A 7-es és 32-es oszlopon szakaszolók szerelése a leágazó vezetékek gyártásához
  • Új OPGW védőkábel felszerelése, amely védelmet nyújt a légköri kisülés ellen és lehetővé teszi a távoli kommunikációt két alállomás között

Társadalmi és gazdasági érdek

A távvezeték a rekonstrukció előtt régi acéloszlopokra épült, elhasználódott vezetékekkel, ami különösen téli körülmények között instabillá tette a fogyasztók ellátását.

A távvezeték új oszlopokkal és elektromos berendezésekkel történő rekonstrukciójával a „Zajača” alállomásra, valamint a „Budimlija” 10/0,4 kV alállomásra csatlakozó fogyasztók stabil és megbízható ellátását sikerült elérni, amelyet a leválasztó oszlopokra új szakaszolók felszerelésével valósult meg .

35 kV-os Paraćin – Popovac távvezeték

A projekt leírása:

A 35 kV-os Paraćin – Popovac távvezeték kiépítéséhez szüksége munkálatok elvégzése áruszállítással.

Kezdési/befejezési év:

2018 – 2018

Lokáció:

Paraćin község (Glavica, Paraćin, Bošnjane, Popovac kataszteri községek)
Ćuprija község (Batinac kataszteri község)

Beruházó:

ODS Szerbiai Villanygazdaság Villanyáram-elosztó  Jagodina  részlege

A projekt részletei

Technikai rész

A meglévő 35 kV-os távvezeték 110/35kV „ Paraćin 1“ –35/10 kV „Paraćin 6“ (Popovac) alállomás három különböző szakaszból áll és minden szakaszon különböző munkálatok lettek kivitelezve:

  • Az első szakasz kétrendszerű acélrácsos oszlopokra let kiépítve. Ez a szakasz jó állapotban volt és a következő munkálatok lettek elvégezve: az oszlopok rehabilitációja a hiányzó pozíciók kiegészítésével, a meglévő szigetelés cseréje és a meglévő védőkábel lecserélése OPGW kábelre.
  • A második szakasz az első szakasz csatlakozási pontjától a régi Popovac 35 kV-os távvezeték csatlakozásáig terjed, Ćuprija és Jagodina irányából. Ez a szakasz jó állapotban volt és a következő munkálatok lettek elvégezve: a betonoszlopok rehabilitációja, ahol betonsérülések és repedések lettek észlelve, a szigetelés cseréje és a meglévő védőkábel lecserélése OPGW kábelre.
  • A harmadik szakasz a második szakasz csatlakozásától a 35/10 kV „Paraćin 6“alállomásig terjed és ez a szakasz van a legrosszabb állapotban. A következő munkálatok lettek elvégezve rajta: Meglévő vasbeton oszlopok cseréje acélcsőoszlopokra, vezetékek cseréje, szigetelés cseréje, meglévő védőkábel lecserélése OPGW kábelre. Ezeken kívül, ezen a távvezetéken két szakaszolókapcsolót is felszereltek

Társadalmi és gazdasági érdek

A meglévő 35 kV Paraćin – Popovac vezetéket a 35/10 kV „Popovac” alállomás látja el. Ennek az alállomásnak az ellátása radiális és ennek a vezetéknek minden kimaradása sok fogyasztó áram nélkül maradását eredményezi. Másrészt, ez a vezeték három szakaszból áll, az egyik acélrácsos oszlopokból, a második „Karpoš” típusú vasbeton oszlopokból, a harmadik pedig több mint 50 éves vasbeton oszlopokból áll. A rossz izoláció az egész távvezetéken és az elöregedett harmadik szakasz a sok áramkimaradásnak az okai.

A 110 kV-os csatlakozó kapcsolóberendezés Košava- Versec 1 alállomásra

A projekt leírása:

Távvezetékek építése és adaptálása a Košava szélerőmű átviteli rendszerhez történő csatlakoztatásának szükségletére.

Kezdési/befejezési év:

2018 – 2019

Lokáció:

Délbánáti körzet –Izbište, Ritiševo, Vlajkovac, Pavliš, Versec települések

Beruházó:

Prime General Constructions kft Belgrád
Beruházó: EMS
Szponzor: MK Fintel Wind rt. Belgrád

A projekt részletei

Technikai rész

A Košava szélerőműnek az átviteli rendszerhez való csatlakoztatásának szükségessége miatt új 110 kV-os távvezeték épült a PRP Košavától a meglévő 110 kV 151/3. számú távvezeték csatlakozási pontjáig, valamint a meglévő távvezeték adaptálása a csatlakozási ponttól a TS Vršac 1-ig. Az újonnan kiépített szakasz 16,1 km hosszú és 75 “Jela” típusú acélrácsos oszlop került kiépítésre. Az új szakaszon teljes villanyszerelési munkákat végeztek, és 3×Al/Ч-240/40 mm² vezetéket szereltek fel. A meglévő távvezeték azon része, amelyen az adaptációt elvégezték, 5,8 km hosszú és 19 portáloszlopból áll. Rajtuk a meglévő vezetéket egy speciális 3×ACCC Helsinki vezetékre cserélték, amelyet Szerbiában először használnak. A teljes szakaszon 48 optikai szálas OPGW kábelt szereltek fel.

Társadalmi és gazdasági érdek

A Szerb Köztársaság fejlesztési stratégiája szélerőművek építését látja elő.

A Verseci régióban az egyik tervezett szélerőmű a Košava szélerúmű távvezetékekkel a Košava szélerúmű átviteli hálózathoz történő csatlakoztatásához.

A szélerőművek építésével villamosenergia –termelést valósít meg megújuló erőforrásból, azaz szélenergiából, amivel Szerbia zöldenergia termelő stratégiai pozicióba kerül.

A szélenergia a villamos energia beszerzésének egyik tiszta módja, ezért a világban fontos tényezőként ismerik el bolygónk jövője szempontjából. A szél megújuló energiaforrás, ami azt jelenti, hogy a fosszilis üzemanyagoktól eltérően nem használódik el, valamint az áramtermelés során, az égés következményeként nem bocsájt ki gázokat, amlyek növelnék az üvegházhatást a bolygónkon és ezzel kedvezőtlen hatást gyakorolnának a globális felmelegedésre.